.

Jak se poprat s konkurenční doložkou, abyste se vyhnuli problémům a pokutám

konkurencni dolozkaDíky neuváženému podepsání konkurenční doložky se můžete dostat do pěkné šlamastiky. Konkurenční doložka, je věčně diskutované téma obchodních zástupců, protože jim zakazuje činnost a ještě vyhrožuje velkou pokutou. Diskutují o její platnosti a o tom, co může ovlivnit její neplatnost. Každý má jiný názor, soudy nevyjímaje.

Jak se poprat s konkurenční doložkou, abyste se vyhnuli problémům a pokutám

Jako obchodní zástupce, jsem měla ve smlouvě o obchodním zastoupení konkurenční doložku také. Osobně jsem s ní neměla žádný problém, ale znám případy, kdy se soudy táhly několik let. Někdy vyhrála firma jindy obchodní zástupce. Proto doporučuji, před podpisem smlouvu pečlivě přečíst a promyslet případné důsledky.

Vím, že Konkurenční doložka není žádné zábavné téma, ale mít o ní přehled se vám vyplatí. Ve chvíli, kdybyste měli zaplatit smluvní pokutu 1.000.000 Kč včetně penále a nákladů na soudy, byste rádi studovali podrobnosti a detaily, díky kterým se pokutě vyhnete. 🙂

Hurá do toho, půl je hotovo.

 Jak se poprat s konkurenční doložkou, abyste se vyhnuli problémům a pokutám

Je třeba rozlišit, zda jste obchodní zástupce – zaměstnanec nebo OSVČ. Pro každou skupinu platí jiná pravidla. Jestliže jste obchodní zástupce v zaměstnaneckém pracovním poměru, konkurenční doložka se řídí Zákoníkem práce. Pokud jste na ŽL, jako OSVČ, řídí se Občanským zákoníkem.

Konkurenční doložka u zaměstnance je uvedena v Zákoníku práce §310.

Zaměstnavatel může se zaměstnancem uzavřít dohodu, kterou se zaměstnanec zaváže, že se po určitou dobu po skončení pracovního poměru, nejdéle však po dobu 1 roku, zdrží výkonu výdělečné činnosti, která by byla předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu.

Zaměstnavatel se v dohodě zaváže, že zaměstnanci poskytne přiměřené peněžité vyrovnání, nejméně ve výši jedné poloviny průměrného měsíčního výdělkukonkurencni dolozka za každý měsíc plnění závazku. Peněžité vyrovnání je splatné pozadu za měsíční období, pokus se účastníci nedohodli na jiné době splatnosti.

V dohodě může být sjednána i smluvní pokuta, kterou je zaměstnanec povinen zaměstnavateli zaplatit, jestliže závazek poruší. Výše smluvní pokuty musí být přiměřená povaze a významu informací, poznatků a znalostí, které zaměstnanec získal v pracovním poměru. Zaplacením smluvní pokuty závazek zaměstnance zaniká. Celé znění je na http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=IPB015

Konkurenční doložka u obchodního zástupce na ŽL (OSVČ)

už tak jednoznačná není. Mimo délky závazku na 2 roky je v ní mnoho detailů, které mohou ovlivnit platnost konkurenční doložky.

Smlouva o obchodním zastoupení Občanský zákoník §2518 Konkurenční doložka

(1) Strany si mohou ujednat, že obchodní zástupce po zániku obchodního zastoupení nesmí na určeném území nebo vůči určenému okruhu osob na tomto území vykonávat na vlastní nebo cizí účet činnost, která by měla soutěžní povahu ve vztahu k podnikání zastoupeného, zejména tu činnost, kterou při obchodním zastoupení vykonával pro zastoupeného. Konkurenční doložka, která tomu odporuje nebo která je ujednána na dobu delší než dva roky od zániku zastoupení, je neplatná.

(2) Omezuje-li konkurenční doložka obchodního zástupce více, než vyžaduje potřebná míra ochrany zastoupeného, může soud konkurenční doložku omezit. Celé znění http://zakony.kurzy.cz/89-2012-obcansky-zakonik/cast-4-hlava-2-dil-5-oddil-5/

Nyní už víte, na co si dát pozor a čemu se máte vyhnout u Konkurenční doložky. Nezapomínejte na čtení smluv před jejich podepsáním. Hlavně těch malých a těžko čitelných pasáží, které se nám nechtějí vůbec číst.

Pokud to s prací obchodního zástupce myslíte vážně a chcete zdokonalovat své dovednosti, stáhněte si zdarma e-book Odhalte 7 chyb, kterým se musí obchodní zástupce vyhnout, aby úspěšně prodal. Každá chyba, které se v prodeji zbavíte, znamená zvýšení úspěšnosti prodeje.

 

Pokud se vám článek líbí, zanechte komentáře a sdílejte ho s vašimi přáteli 🙂

E-book zdarma

Ivana Sáčková
Skvěle se vyznám v práci obchodního zástupce. Věnuji se ji přes 19 let. S radostí pomáhám obchodním zástupcům a podnikatelům zvyšovat úspěšnost a efektivitu prodeje. Díky tomu za stejný čas více prodají a žijí své sny.
Jsem autorkou jedinečného e-booku Manuál úspěšného obchodního zástupce , ve kterém předávám ověřené prodejní principy a úspěšnou obchodní strategii. Díky které jsem několikanásobně rozšířila maloobchodní síť zákazníků.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů